V naší zemi se stále vyskytují byty, v jejichž zdech jsou nataženy hliníkové vodiče. Pokud je toto i váš případ, a zvete si domů elektrikáře na revizi, co můžete v této souvislosti očekávat?
Za zenitem své životnosti – v době, kdy se hliníková vedení instalovala, si málokdo uměl představit, že by sloužila v bytech déle, než padesát let. Tehdy si lidé stěží dokázali představit, co bude za pět let, a desetinásobek této doby byl pro ně natolik vzdálený horizont, že se jím takřka nikdo nezabýval. V některých objektech může být hliník stále relativně pevný a funkční, ale mnohde také ne. Tyto vodiče mají tendenci křehnout a lámat se, a hlavním problémem je izolační vrstva.
Izolace – tam, kde jde o relativně malý odběr proudu, může být vodič ještě v celkem dobrém stavu, ale to vůbec nemusí platit o izolační vrstvě. Některé kabely jsou potažené plastem, jiné pouze textilií, a místy mohou být vodiče na sebe přilepené, anebo se tu izolace přímo drolí. Stačí pak jen okamžik, kdy tu vznikne elektrický oblouk, zkrat, a požár.
Světelné okruhy – při revizi se s elektrikářem v Praze 13 můžete domluvit, že byste rekonstruovali pouze zásuvkové okruhy, a ponechali prozatím ty světelné, které nejsou příliš zatížené velkým odběrem, zvláště dnes, kdy je ve většině domácností k dispozici úsporné LED svítidlo či úsporná https://www.conrad.cz/usporne-zarovky.c1904211 zářivka. Pár let to takto ještě může fungovat, ale pokud se něco pokazí, budete nuceni opět bourat zdivo, frézovat do něj drážky pro kabely a měnit rozvodné krabice či vypínače, tím pádem se bude opakovat ten typický pracovní nepořádek. Zvažte tedy, zda by nebylo lepší provést rekonstrukci z gruntu naráz, ať máte vystaráno. Současně s rekonstrukcí rozvodů elektřiny se možná vyplatí uvažovat i o dalších stavebních úpravách, jako je topení v podlaze či výměna oken, abyste pak měli do budoucna klid.