Zánět v našem těle je obranný mechanismus, kterým se naše tělo brání proti různým poškozením a hrozbám, které by jej mohly ohrozit. V našem těle je zánět poměrně běžný, i když si ho ne vždy uvědomujeme. Kdy vlastně může zánět vzniknout? Příčiny jeho vzniku jsou doopravdy různé. Mnohdy tak naše tělo reaguje na tepelné podněty, takže například různá spálení, ať už od sluníčka nebo o horký hrnec. Opakem jsou omrzliny, u kterých také zánět vznikne. Dalším důvodem může být chemické nebo mechanické poškození. Do této skupiny patří běžné odření a pořezání ostrým nožem, ale také například poleptání kyselinou či zásadou.
Běžným důvodem vzniku zánětu je napadení našeho organismu různými patogeny, ať už viry či bakteriemi. Zánět jako takový má za úkol lokalizovat místo poškození nebo napadení, zamezit vniknutí nebo šíření mikroorganismů a pomoci při hojení. Podle toho, jaká je příčina vzniku, má zánět různý průběh a různou podobu. Zánět se dobře pozoruje na povrchu těla, tedy u nějaké povrchové rány. V ten moment můžeme popsat základní projevy zánětu.
Zvýšená teplota, zarudnutí, bolest, otok a poškození funkce. Toto se u různých příčin bude trochu měnit, každý projev se pravděpodobně ukáže, ale s rozdílnou intenzitou. U vnitřních orgánů zánět nemusíme vůbec pozorovat, protože zde může být potlačen základní znak, a to bolest, protože některé orgány neobsahují volná nervová zakončení vedoucí bolest. Mezi tyto nepoznané záněty může patřit také prostatitida, která ale s sebou může nést dlouhodobé problémy. Mnohdy muži nejsou ochotni se o této problematice bavit, takže své problémy potlačují a mohou tak pominout začátky, ve kterých se prostatitidy dá jednoduše zbavit. Běžným řešením je použití širokospektrých antibiotik, které by měli zacílit na běžné původce prostatitid, tedy základní druhy bakterií.